Reklama

Kartingowe Mistrzostwa Polski na Torze Poznań. Historyczne zwycięstwo kobiety

Sezon w pełni, a to oznacza, że na Torze Poznań non stop coś się dzieje. W miniony weekend zorganizowano na nim 2. rundę Kartingowych Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Polski Młodzików. Łącznie na starcie zameldowało się ponad 130 zawodników, w różnych kategoriach wiekowych. Jednym z momentów, które zostaną zapamiętane było zwycięstwo

Dwa dni, sześć klas i ponad 130 zawodników

Inauguracja sezonu odbyła się w Bydgoszczy. Liderem w OK-N został Colin Ważny, Remigiusz Samczyk przewodził w OK Junior, a Tymoteusz Ksiądz w KZ2. Liderem klasy KZ2 Masters był Michał Kocuba. W kat. wchodzących do programu Mistrzostw Polski Młodzików na czele uplasowała się grupa: Artur Ernst w Rotax Micro Max, Robert Chodorski w Baby Rok, Jan Woźniak w Mini 60 oraz Hugo Hejnar w klasie Mini 60 U10.

Teraz kartingi zawojowały stolicą Wielkopolski, dokładnie Torem Poznań - to tam zorganizowano 2. rundę Kartingowych Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Polski Młodzików. Grono zawodników mogło sprawdzić się w czterech mistrzowskich odsłonach i sześciu kategoriach, bowiem do programu KMP powróciła kategoria KZ2 oraz Mini 60. Zawody, jak zawsze, cieszyły się sporym zainteresowaniem, a udział w nich wzięło ponad 130 głodnych ścigania kartingowych kierowców z całej Polski.

Reklama

Ja zawsze się śmieję, że karting, to jest takie przedszkole Formuły 1, bo każdy zawodnik zaczynał od kartingu. W różnym wieku, czy byli mniejsi, czy nieco starsi, ale ten próg trzeba przejść. Cieszy nas fakt, że jutro na zawodach zaszczyci nas swoją obecnością Karol Basz, dotychczas jedyny mistrz świata, jeśli chodzi o zawody kartingowe, więc myślę, że to też trochę tych zawodników podbuduje, bo wbrew pozorom, choć trochę mało się o tym mówi, to mamy swoich zawodników, którzy zarówno tutaj w Polsce – w ramach WKMP, czy we Włoszech, na pucharach włoskich, zdobywają wysokie lokaty i myślę, że warto to też promować

- mówił w rozmowie z TVP3 Poznań dyrektor zawodów, Maksymilian Michalski.

Reklama

Pierwsza kobieta

Bardzo ciekawie było w kategorii Junior OK, w której wystartowało aż 23 zawodników. Najszybsza i to w dwóch wyścigach okazała się Julia Angelard. To historyczny moment dla polskich kartingów, bo Julia została pierwsza kobietą od 15 lat, która stanęła w MP na najwyższym stopniu podium. Jednym punktem pokonała lidera klasyfikacji generalnej Remigiusza Samczyka oraz Antoniego Ociepę. W kat. Baby ROK na 1. miejscu zawody ukończył Ksawery Lukas, który zdobył aż 97 punktów.

Były przetasowania i nowi bohaterzy

Ciekawie było we wszystkich kategoriach, a wśród OK-N, gdzie najlepszy okazał się Tomasz Cichoracki. Wygrał on trzy pierwsze wyścigi, pozostając bezkonkurencyjnym do końca. Za nim na podium uplasowała się się dwójka Antoni Kosiba oraz Maciej Zając.

Reklama

Najmocniejsza kat. KZ2 należała z kolei do Sebastiana Janczewskiego, który nie miał sobie równych. Kierowca wygrał wszystkie cztery wyścigi. W tyle pozostała natomiast dwójka Igor Kalemba Morgan Knudsen. Kompletem zwycięstw może poszczycić się też triumfator kat. KZ2 Masters, którym został Daniel Zając.

Protesty

W najmłodszych kategoriach, czyli Mini 60 oraz Mini 60 U10 wystartowało 27 młodych kierowców. Zwyciężyli odpowiednio Aleksander Pelikański i Hugo Hejnar . Perlikański wyprzedził Filipa Steca i Hugo Hejnara. Obaj uzyskali taką samą liczbę punktów, dlatego o kolejności na podium zdecydowała lepsza czasówka. W klasie Mini 60 U10 Hugo Hejnar wyprzedził Ryszarda Kocika i Leo Sawickiego.

Reklama

Co ciekawe, wyniki bedą jeszcze oficjalne potwierdzane, ponieważ w oby tych klasach złożono protesty. 

Teraz graczy czeka przerwa. Ściganie się o kolejne punkty na Torze Poznań zaplanowano w dniach 21-23 sierpnia na Torze Poznań.


Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/06/2026 16:18
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości