Reklama

AZS AWF Poznań z największą liczbą medali w Mistrzostwach Polski w Kajakarstwie

Ponad 410 zawodników z 33 klubów wystartowało w weekend w Bydgoszczy w 89. edycji Mistrzostw Polski w Kajakarstwie. W konkurencjach indywidualnych była to nie tylko walka o medale, ale także o prawo startu w Mistrzostwach Świata, które w ostatni weekend sierpnia odbędą się w Poznaniu.

Bydgoszcz gościła Mistrzostwa Polski Seniorów trzeci rok z rzędu. W tym sezonie regaty były nie tylko walką o medale, ale także jedną z części kwalifikacji do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Poznaniu. Dotyczyło to rywalizacji w jedynkach. 

Walkę o zloty medal w C1 200 metrów i prawo startu w kajakowym mundialu wywalczyła Dorota Borowska. Kanadyjkarka Posnanii, która w zeszłym tygodniu została trzecią zawodniczką Europy w C-1 200 pokonała Katarzynę Szperkiewicz (Zawisza Bydgoszcz) i 19-letnią Amelia Sołtyńska (KS Posnania).

Reklama

Zdecydowanie byłam przekonana o swojej dyspozycji, przecież niedawno zostałam brązową medalistką ME. Na własnym podwórku lubię udowadniać, że jestem najlepsza w tej konkurencji 

- powiedziała Borowska. 

W C1 200 mężczyzn triumfował Oleksii Koliadych.

Złoty hat trick Stepuna

W kajakowych sprintach wygrali Anna Puławska i Jakub Stepun. Kajakarz AZS AWF Poznań zachował mistrzowski tytuł sprzed roku i sięgnął po swój pierwszy medal w tym sezonie. Srebro wywalczył Wojciech Pilarz (MKS Czechowice-Dziedzice), a brąz Mikołaj Walulik (KS Posnania).

Reklama

Przed każdym biegiem trzeba mieć pokorę i nie lekceważyć rywali. Jesteśmy po ciężkich ME, mieliśmy tylko cztery dni w domu, żeby odpocząć i nastawić się na MP. Mam tutaj trochę roboty, bo startuję też w osadach, żeby pomóc kolegom z klubu walczyć o stypendia

mówił Stepun, który  liczy na udany start w mistrzostwach świata w Poznaniu:

Cała rodzinka już się szykuje na te mistrzostwa, ostatnio mama była nawet mnie dopingować w Portugalii. W Poznaniu zdobyłem swój pierwszy międzynarodowy medal na ME U-23 i cieszę się, że ponownie będę mógł wystartować na zawodach takiej rangi u nas w Polsce.

Reklama

Jakub Stepun zakończył mistrzostwa Polski z trzema złotymi medalami, bo do wygranej w K1 200 dołożył jeszcze złote medale w czwórce K4 1000 (Janiak-Stepun-Woronkiewicz-Wiśniewski) oraz w K2 500 mix z Martyną Klatt.

Martyna Klatt z kolei była jedną z faworytek w rywalizacji K1 500 metrów. Zajęła trzecie miejsce przegrywając z kadrowymi koleżankami Anną Puławską i Dominiką Putto. Z kolei w rywalizacji C1 5000 metrów całe podium należało do AZS AWF Poznań. Osady tego klubu wywalczyły w mistrzostwach najwięcej, bo aż 16 medali, w tym cztery złote.

Reklama

Sławek Witczak x 4

Z czterema medalami mistrzostwa Polski zakończył Sławomir Witczak. Kajakarz Energetyka Poznań wywalczył dwa złote, srebrny i brązowy medal. Jego klub w klasyfikacji końcowej zajął siódme miejsce z pięcioma medalami (2-2-1). Witczak mistrzem kraju został w K2 500 (z Jarkiem Kajdankiem) i K2 200 (z Kubą Wojciechowskim), wicemistrzem w K1 500 oraz brązowym medalistą w K4 500 (Kajdanek, Wojciechowskim Witczak, Liuliaiev)

 

Medale AZS AWF Poznań:
- złote

  • Jakub Stepun K1 200
  • Jakub Stepun/Martyna Klatt K2 500 mix
  • K4 1000 Janiak-Stepun-Woronkiewicz-Wiśniewski)
  • Ewelina Antos C1 5000

- srebrne

  • Ewelina Antos/Elżbieta Nowak C2 500
  • Barniak, Michalak, Kujawa, Szmajter C4 500
  • Elżbieta Nowak C1 5000
  • Patrycja Szymańska, Julia Tarasiuk C2 200
  • Dawid Janiak, Bartosz Stabno K2 1000

- brązowe: 

  • Martyna Klatt K1 500
  • Ewelina Antos/Elżbieta Nowak C2 200
  • Agata Kowalak C1 5000
  • Patrycja Szymańska/Piotr Kujawa C2 200 mix
  • Igor Wyszkowski K1 5000\
  • Tomasz Barniak/Mateusz Cybula C2 1000 
  • Stanisław Czarnecki/Franek Mularczyk K2 200

Źródło: materiały prasowe PZKaj Aktualizacja: 23/06/2026 00:15
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości